جمعه ٢  ابان  ١٣٩٣
مديريت
Hamshahri Magazines Group
  تعرفه هاي آگهي   کافه نویسندگان   اشتراک مجلات href="http://hmg.ir/archive/2-frontpage/181-sub.html
جستجو : 
  گفت و گو    
  چهره ها    
  پيشخوان    
  پرونده    
  ميهمان    
  عکس    
  فيلم    
  پادکست    
کد مطلب:5456 | تاريخ: ۱۳۸۹/۸/۲۹ | ساعت:۱۳:۳۷

سيد مسعود شجاعي طباطبايي
سيد مسعود شجاعي طباطباييسيد مسعود شجاعي طباطبايي

گفتگو با سید مسعود شجاعی طباطبایی

  توصیه‌هایی به سربازان آمریکایی

یک سایت آمریکایی که بخشی را با عنوان «جنگ با ایران» باز کرده بود. من هم کاریکاتورهایم را برای آنجا فرستادم با عنوان «توصیه‌هایی به سربازان آمریکایی» و اتفاقا اصلا توهین‌آمیز با آنها برخورد نکردم.

سایت گروه مجلات همشهری: کسی نیست که در ایران کاریکاتور را دنبال کند و نام مسعود شجاعی طباطبایی را نشنیده باشد؛ چرا که او به غیر از جوایز ریز و درشتی که در مسابقات داخلی و خارجی کسب کرده، بارها و بارها دبیر دوسالانه کاریکاتور تهران بوده که به عنوان مهم‌ترین اتفاق کاریکاتور ایران مطرح است. به جز این، شجاعی طباطبایی عضو هیات داوران مسابقات مختلف ملی و بین‌المللی هم بوده است و نمایشگاه‌های انفرادی و دسته‌جمعی زیادی را هم برگزار کرده. 

 چندی پیش انتشارات سوره مهر مجموعه کاریکاتورش را روانه بازار کرد که چندمین کتاب او محسوب می‌شود. البته هیچ‌کدام از کتاب‌های پیشین او نه حجم کتاب فعلی را داشتند و نه کیفیت چاپ آن را و البته نه پراکندگی‌اش را. مجموعه کاریکاتورهای سیدمهدی شجاعی طباطبایی با مقدمه‌ای از دکتر جان لنت که ناشر و سردبیر مجله بین‌المللی هنر کمدی و استاد دانشگاه تمپل است آغاز می‌شود که در آن بعد از سبک‌شناسی آثار شجاعی طباطبایی درباره کتاب می‌نویسد: «او در این 200 صفحه، خلاقیت بسیار، فلسفه و دیدگاه عمیق، علاقه به زندگی و کارش را نشان داده است. انجمن جهانی کاریکاتور اعتبار بسیاری برای وی قائل است.» با این حال به نظر می‌رسد جای خالی مقدمه‌ای که نوشته خود شجاعی طباطبایی باشد و توضیح کاملی درباره این حجم زیاد از کاریکاتورهای بی‌نام و نشان را بدهد، احساس می‌شود. کاریکاتورهایی که حاصل یک عمر تلاش این کارتونیست است اما نه سال انتشارشان معلوم است، نه محل نشرشان و نه موضوع و نامشان. با وجود این کاستی‌ها کیفیت چاپ کتاب بسیار بالاست، و آثار روی کاغذ گلاسه نسبتا ضخیم با چاپ رنگی منتشر شده اند.

بخش‌هایی از گفتگوی همشهری کتاب آبان و آذر با شجاعی طباطبایی، کاریکاتوریست نام آشنای کشورمان در ادامه می‌آید: 

• مقدمه‌ را آقای لنت نوشتند که پروفسور بسیار برجسته‌ای است و در دانشگاه پنسیلوانیا تدریس می‌کند. ایشان سردبیر فصلنامه نشریه کمیته جهانی کاریکاتور است که من دبیر بخش آسیای آن هستم. ایشان عاشق ایران است و فرد بسیار برجسته‌ای است و ریاست جشنواره‌های خیلی مهم را به عهده دارد. احساس کردم ایشان هر اطلاعاتی را که لازم بوده گفته‌اند و کافی است و دیگر نیازی نیست که من هم مقدمه‌ای بنویسم.

• این مجموعه حاصل همه تجربیات سال‌های گذشته من است. البته دو کتاب در دل این کتاب قرار بود منتشر شود که «آموزش گام به گام روشنفکری» و «آموزش گام به گام مهاجرت» نام داشتند که صحافی نتوانست از پس نشر آنها بربیاید و نشد. اما کیفیت چاپ کتاب بسیار نفیس است و همان چیزی است که من می‌خواسته‌ام. این آثار را من در برهه‌های مختلف کشیده‌ام که در آن آثاری از دوره‌های مختلف از جمله دوره جنگ آمده است.

• . از زمانی که اعلام کردند قرار است این کتاب چاپ شود تا زمانی که چاپ شد، آن‌قدر فاصله کوتاه بود که اصلا نمی‌شد برای جزئیات وقت گذاشت. من کارهای خیلی بهتری داشتم که فرصت نشد آنها را پیدا کنم. کارهایم پخش و پلا بود و هرکدام طرفی. از سویی دیگر بخش گرافیک هم دچار مشکلاتی شد. در غیر این صورت این مجموعه می‌توانست با موضوعات مجزا منتشر شود و خیلی ‌تر و تمیز و منظم با زمانبندی دقیق و درج زمان نشر و منبع اثر و... بیرون بیاید.

• درباره موضوع جنگ هم باید بگویم بخشی از آثارم برمی‌گردد به جنگ تحمیلی و بخش دیگری از آن برمی‌گردد به یک سایت آمریکایی که بخشی را با عنوان «جنگ با ایران» باز کرده بود. من هم کاریکاتورهایم را برای آنجا فرستادم با عنوان «توصیه‌هایی به سربازان آمریکایی» و اتفاقا اصلا توهین‌آمیز با آنها برخورد نکردم. بعدها کتاب این کاریکاتورها را هم چاپ کردم؛ البته به زبان انگلیسی و در قطع کوچک در همان آمریکا منتشر شد و خیلی با استقبال روبه‌رو شد آن‌قدر که بسیاری از سربازان آمریکایی از آن استقبال کردند و به شکلی بسیار صمیمی حتی عکس‌های خانوادگی‌شان را برای من می‌فرستادند. در نشریات مختلف هم در آمریکا این کتاب معرفی شد و سایت‌های مختلف صفحاتی را به آن اختصاص دادند.

متن کامل این گفتگو به همراه کاریکاتورهای دیدنی از این کاریکاتوریست کشورمان را در همشهری کتاب آبان و آذر بخوانید و ببینید.
  

نام

آدرس ايميل

نظر


ارسال